Najczęstsze błędy popełniane podczas urządzania mieszkania

Urządzanie mieszkania jest czynnością stosunkowo trudną i absorbującą. Założenia o szybkim i bezproblemowym urządzeniu wnętrza własnego lokum szybko mogą legnąć w gruzach, szczególnie gdy wstępna koncepcja zostanie skonfrontowana z rzeczywistością. Posiadanie w głowie gotowego planu wcale nie ułatwia sprawy. Choć większość z osób urządzających swoje mieszkanie posiada własną koncepcję aranżacji wnętrza, to bardzo często brak praktycznej wiedzy skutkuje błędami. W poniższym poradniku zastanowimy się jakie błędy przy urządzaniu mieszkania są najczęściej popełniane i jak się przed nimi ustrzec.

 

Aranżacja mieszkania – najczęściej popełniane błędy

Wbrew pozorom gdy planujemy urządzić na nowo mieszkanie lub przeprowadzić w nim remont, to nie musimy sięgać po rady wybitnych specjalistów. Istnieje jednak kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów. Jednym z popularnych błędów występujących przy aranżacji wnętrza mieszkania jest bezrefleksyjne kopiowanie stylu mieszkania podejrzanego np. w telewizji, prasie czy katalogu branżowym. Choć w wielu przypadkach inspiracja gotowym stylem mieszkania jest wartościowa, to jednak zbyt pochopne przeniesienie popularnego stylu do naszego lokum może zakończyć się niepowodzeniem, szczególnie ze względu na istotne różnice występujące między wielkościami lokali mieszkaniowych.

Wiele ludzi decyduje się na mieszanie kilku stylów w danym pomieszczeniu. Jest to z reguły niepożądane, ponieważ grozi wprowadzeniem do naszego najbliższego otoczenia niepotrzebnego chaosu. Istotne jest, by łazienka, kuchnia, sypialnia i salon miały utrzymaną tę samą stylistykę. Zachowamy dzięki temu spójność i dobre dopasowanie poszczególnych części mieszkania. Innym błędem jest niewłaściwy dobór kolorystyki. Nietrafiony odcień ścian wpływa negatywnie na odbiór całego pomieszczenia. Przy doborze kolorów należy zwracać uwagę na to w jakich odcieniach są znajdujące się tam meble i dodatki.


Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas urządzania wnętrz?

Urządzaniu wnętrz powinna towarzyszyć świadomość, że nie istnieje uniwersalny styl pasujący do każdego pomieszczenia. Największym wyzwaniem jest aranżacja kuchni. Jest to miejsce w którym przygotowujemy i spożywamy posiłki, stąd też dla naszego komfortu wygląd tego pomieszczenia powinien być zarówno stylowy, jak i praktyczny oraz wygodny.

Urządzając mieszkanie należy kierować się jednym z kluczowych czynników, jakim jest kolorystyka. W tym zakresie rozsądnie jest podejść do tematu w sposób praktyczny. Dobór koloru powinien być uzależniony od metrażu pomieszczenia. Gdy pokój jest niezbyt duży, warto wybrać kolory jasne, a nawet pokusić się o pomalowanie ścian na biało. Zabieg ten optycznie powiększa powierzchnię pomieszczenia.

Częstym błędem przy aranżacji mieszkania jest łączenie salonu z kuchnią. Prowadzi to do niekorzystnej sytuacji, w której pomieszczenie przeznaczone na odpoczynek będzie narażone na większy bałagan. Co więcej, otwarta przestrzeń spowoduje, że z części kuchennej będą łatwo przedostawać się do salonu niepożądane zapachy.


Jakich błędów unikać podczas aranżacji wnętrza mieszkania?

Podczas urządzania mieszkania wiele osób nie bierze pod uwagę faktu, iż pewne meble i dodatki mogą wyjść z czasem z mody lub staną się po prostu nudne lub mało atrakcyjne wizualnie. Stąd też przy zakupie tego rodzaju wyposażenia nie warto sięgać po najdroższe produkty i narażać siebie na zbyt duże koszty. Kupując nieco tańsze dodatki będzie łatwiej je po pewnym czasie zastąpić innymi.

Częstym błędem popełnianym w trakcie aranżacji wnętrza jest jego dostosowywanie do aktualnego wieku własnego dziecka. Rodzice często zapominają o tym, że ich pociechy rosną stosunkowo szybko i po kilku latach wygląd mieszkania będzie po prostu nieadekwatny do aktualnej sytuacji wiekowej potomstwa.

Najważniejszą zasadą przy urządzaniu mieszkania jest tworzenie wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni dla wszystkich domowników. Uwzględnianie potrzeb całej rodziny przy aranżacji wnętrz będzie kluczem do sukcesu. Warto przy tym odstawić opinie znajomych na bok, wyłączyć emocje i kierować się zdrowym rozsądkiem. Od tego, jak urządzimy nasze mieszkanie, będzie zależał nasz komfort życia i zdrowa atmosfera rodzinna.

Autor

Amadeusz Klan

opis autora