Projektowanie wnętrz – jakich błędów należy unikać?

Stworzenie dla siebie idealnego miejsca do mieszkania, w którym możemy czuć się faktycznie dobrze to prawdziwe marzenie każdego z nas. Projektowanie wnętrz jest jednak na tyle skomplikowaną kwestią, że bardzo łatwo popełnić przy tym wiele pomyłek. Takie z pozoru drobne niedociągnięcia sprawiają, że efekt końcowy nie jest dla nas zbyt zadowalający, zaś my sami nie czujemy się w naszych wnętrzach w pełni komfortowo. Najlepiej, jeśli za to zadanie odpowiedzialny jest architekt wnętrz. Oczywiście, nawet komuś doświadczonemu mogą zdarzyć się różne niedociągnięcia i niewielkie błędy. Najczęściej wychodzą one na jaw, jeśli architekt ściśle współpracuje z wykonawcą całego projektu. Z tego powodu jest to niezwykle istotny element realizacji całego zlecenia.

Niektóre rzeczy znacznie wykraczają jednak poza definicję drobnego błędu. Są one na tyle poważne, że mogą całkowicie odebrać nam jakąkolwiek radość z mieszkania w danym miejscu. Co więcej, są dość trudne do wykrycia przez większość realizacji projektu. Zazwyczaj zauważamy je dopiero w momencie, kiedy jest już za późno na ich skorygowanie, a ewentualna poprawa będzie się wiązać z niemałymi kosztami. Warto zapoznać się z takimi pomyłkami nieco bliżej i dowiedzieć się, które z nich są najczęściej popełniane. Taka wiedza przyda się zarówno architektowi, jak i zwykłej osobie która chce mieć świadomość, czy miejsce w którym mieszka jest dobrze urządzone.

Prawidłowe umiejscowienie gniazdek

Gniazdka to jeden z najważniejszych elementów każdego pomieszczenia. Bez nich nie moglibyśmy korzystać z jakichkolwiek sprzętów elektrycznych, przez co wnętrze stałoby się właściwie bezużyteczne. Prawidłowe rozmieszczenie gniazdek jest zatem niezwykle istotną sprawą, przy której jednak często popełniamy szereg błędów. Co ciekawe, pomyłki takie zdarzają się zwłaszcza w kuchni, miejscu, w którym powinniśmy poświęcić temu szczególnie wiele uwagi. Zwykle zdajemy sobie sprawę z naszej pomyłki dopiero w momencie, kiedy przychodzi czas na montowanie mebli. Wówczas, kiedy cały projekt kuchni jest już gotowy i wdrażany, może być za późno na jakiekolwiek zmiany. Trzeba zatem z góry zapoznać się z podstawowymi zasadami i starać się, aby dopilnować wszystkiego już na etapie projektowania kuchni.

Wielu architektów bardzo błędnie zakłada, że najlepszym miejscem na ulokowanie gniazdek elektrycznych są ściany za sprzętem AGD. Należy przyjąć odwrotną zasadę – żadne elementy wyposażenia kuchni nie powinny zasłaniać gniazdek. W przeciwnym wypadku dostęp do nich staje się utrudniony, co sprawia, że samo podłączenie urządzenia do prądu sprawi niemało problemów. Stwarza to również pewne zagrożenia. Jeśli pojawi się jakakolwiek awaria urządzenia, to trzeba jak najszybciej odłączyć kabel zasilający. Jeśli gniazdko będzie znajdowało się głęboko, to taka próba może być niebezpieczna.

Takie umiejscowienie gniazdka powoduje ponadto spore straty przestrzeni. Sprzęty nie mogą bowiem stać wtedy bezpośrednio przy ścianie – trzeba je nieco odsuwać. Nie jest to także zbyt estetyczne rozwiązanie.

Układ kuchni – funkcjonalność i praktyczność

Kuchnia jest jednym z takich pomieszczeń, w których funkcjonalność i praktyczność to niezwykle istotne cechy. Jednocześnie bardzo łatwo w tym o różne błędy. Opisane powyżej gniazdka są tu najlepszym przykładem – to właśnie przez takie małe z pozoru szczegóły sprawiamy, że wykonywanie w kuchni jakichkolwiek prac staje się o wiele trudniejsze.

Najbardziej klasycznym układem kuchni, który zapewni nam odpowiednią ergonomię jest tak zwany trójkąt roboczy. Trzy jego wierzchołki wyznaczają trzy najważniejsze punktu w kuchni, czyli lodówkę, blat i kuchenkę. W czasie gotowania krążymy najwięcej właśnie wokół tych punktów, zatem rozmieszczenie ich w odpowiedniej pozycji zaoszczędzi nam sporo ruchu. Pomiędzy tymi punktami powinno się również zachować odpowiednią odległość. Z jednej strony nie może ona być zbyt duża, bowiem sprawi to, że gotowanie będzie bardziej męczące i czasochłonne. Nie można jednak zostawiać zbyt małych odstępów. W zależności od konkretnej kuchni, możemy potrzebować takiej przestrzeni na rozmieszczenie półek i szafek.

Odpowiednie umiejscowienie takich mebli stanowi zresztą jeszcze jedną kwestię. Trzeba rozplanować to w taki sposób, aby wszystkie rzeczy najczęściej wykorzystywane przy gotowaniu znajdowały się w miarę możliwości w zasięgu ręki. Nie ma sensu zbytnie zagracanie swojego otoczenia.

Mierzyć siły na zamiary

Możliwości w kwestii wyboru ciekawego stylu i projektu kuchni są naprawdę ogromne. Niestety, projektanci często popełniają poważny błąd, zbytnio pobudzając wyobraźnię swoich klientów. Bardzo łatwo jest bowiem przedstawiać najbardziej fantazyjne projekty, które przypominają wręcz sceny z filmu o dalekiej przyszłości. Szklane ściany, nowoczesne rozwiązania, bardzo zawiła kompozycja całego pomieszczenia. Klient jest zachwycony, natychmiast zleca wykonanie projektu. Trzeba jednak zastanowić się, czy jego zrealizowanie jest w ogóle możliwe. Niekiedy osiągnięcie efektów takich, jak na wizualizacji to ogromne wręcz pieniądze. Ponadto nie zawsze dysponujemy odpowiednimi technologiami i narzędziami, aby uzyskać oczekiwane efekty. Jak łatwo można odgadnąć, klient po zrealizowaniu zlecenia może być bardzo rozczarowany. Projektant może jedynie tłumaczyć się, że projekt został zrealizowany na miarę możliwości, jakimi dysponował. Oczywiście, raczej nie trafi to do klienta, który wydał sporo pieniędzy na coś, co wcale mu się nie podoba.

Nie trzeba szukać wcale nowoczesnych i zaawansowanych rozwiązań aby wskazać przykład czegoś takiego. Prawdziwa klasyka to umieszczanie zlewu pod oknem. Wygląda to bardzo ciekawie, przez co wizualizacje mogą przyciągnąć uwagę klienta. Obowiązkiem projektanta jest jednak pamiętać o mankamentach takiego rozwiązania, i poinformować o nich przed przystąpieniem do realizacji. Trzeba patrzeć także na bardziej praktyczne strony czegoś takiego. Zlew umieszczony w ten sposób znacznie utrudnia – a niekiedy wręcz uniemożliwia – normalne mycie okien.

Nie można zatem wybierać żadnych rozwiązań ani projektów, kierując się emocjami. Niektóre rzeczy mogą pięknie wyglądać na wizualizacjach, ale jednocześnie w kwestii praktycznej pozostawiają wiele do życzenia.

Instalacja sprzętów AGD

Wiele sprzętów AGD wymaga osobnych instalacji, bez których nie mogą poprawnie działać. Przykładowo, niektóre modele lodówek z bardziej rozbudowanymi funkcjami potrzebują doprowadzenia zimnej wody. Elektryczne suszarki do ubrań muszą mieć odpływ do kanalizacji. Są to oczywiście tylko przykłady, bowiem takich urządzeń jest całe mnóstwo. Z pozoru wydaje się, że nie jest to żaden problem. W rzeczywistości jednak bardzo częstym błędem jest niedopilnowanie tego, aby już w projekcie pomieszczenia znalazły się wszystkie niezbędne instalacje. Prowadzi to do tego, że już po zakończeniu prac trzeba wykonywać kolejne, w takich warunkach jeszcze bardziej kosztowne i kłopotliwe. Dobrze jest na bieżąco kontrolować cały postęp prac. To właśnie wtedy można jeszcze wyłapać ewentualne błędy w projekcie i mieć jeszcze szansę na ich poprawienie.

Podłoga i drzwi

Montaż drzwi to nie tylko wybranie takiego miejsca na ścianie, które najlepiej się na to nadaje. Trzeba pamiętać o kilku ważnych elementów. Często zapomina się zwłaszcza o tym, jak ważny jest węgarek. Trzeba pozostawić dla niego odpowiednio wiele miejsca obok otworu drzwiowego – zaleca się przynajmniej 5 cm z każdej strony. Jeśli o tym zapomnimy, efekt nie będzie ani estetyczny, ani praktyczny. Oprócz gorszego wyglądu pojawią się bowiem problemy z zamontowaniem ościeżnicy.

W przypadku podłogi, nie można zapominać o dylatacji. Poprawia ona nieco wygląd podłogi, a do tego chroni ją przed wieloma szkodliwymi czynnikami. Przede wszystkim podłoga jest dzięki niej bardziej odporna na wilgoć czy temperatury. Podłoga w kuchni jest narażona na szczególnie niesprzyjające jej warunki. Trzeba zatem zadbać o to, aby połączenie dwóch materiałów po obu stronach drzwi było wykonane w prawidłowy sposób. Zaniedbanie tej kwestii jest poważnym błędem, który może potem przynieść sporo dodatkowych wydatków.

Autor

Amadeusz Klan

opis autora