Na co zwracać uwagę przy wyborze karnisza?

Właściwie dobrany karnisz to bardzo ważny element wystroju pomieszczenia, który może sprawić, że stanie się ono eleganckie i stylowe, bądź przytulne i ekstrawaganckie. Czym powinniśmy się kierować podczas jego wyboru? Czy powinniśmy wybrać metalowy czy raczej drewniany karnisz do naszego wnętrza? I w końcu, czy karnisze zdobią jedynie okienne aranżacje?

Karnisze to niezwykle efektowne elementy, które mogą również być zastosowane do zasłonienia przejścia między pomieszczeniami tkaniną lub stworzyć oryginalne drzwi do garderoby. Bez względu na ich zastosowanie, powinniśmy dobierać je zawsze do stylu konkretnego wnętrza.

Chcąc wybrać idealny karnisz, musimy przede wszystkim zdecydować czy potrzebujemy karnisza pojedynczego czy podwójnego. Pierwszy z nich sprawdzi się doskonale gdy chcemy powiesić na nim jedynie firankę lub zasłonę. Drugi, jeśli chcemy zastosować aranżację wielowarstwową, bardziej elegancką – złożoną z firan i zasłon, bądź też dwóch dekoracyjnych tkanin. Ważną informacją będzie również rodzaj materiału, który będziemy chcieli na nim zawiesić. Na rynku możemy spotkać tkaniny wykończone przelotkami, szelkami, taśmami marszczącymi, przeszyciami tunelowymi i troczkami. Jeżeli nie chcemy się ograniczać najlepszym wyborem będzie karnisz drążkowy, który przystosowany będzie do zawieszenia tkanin na tradycyjnych kółkach z żabkami, ale także tych zakończonych przelotkami i szelkami.

W końcu, czeka nas wybór dekoracyjnych końcówek, chwostów i haczyków do upięcia materiału. Rynek oferuje jednak tak szeroki ich wybór, że z pewnością dopasujemy je do swoich gustów i różnych typów materiałów.

Na rynku możemy spotkać karnisze metalowe i drewniane. Jakie są zalety każdego z nich?

Karnisze metalowe są wykonane z różnych materiałów i dzielą się na cztery grupy kolorystyczne:

  • czarny nikiel (antracyt, tytan)
  • efekt stali (inox, stal nierdzewna)
  • chrom mat (satyna, srebny mat)
  • antyczny metal (stare złoto, mosiądz antyk)

Karnisze metalowe dobierane są zazwyczaj do okuć meblowych i lam. Szeroki wybór końcówek dekoracyjnych sprawia, że mogą one idealnie pasować zarówno do pomieszczenia w aranżacji klasycznej, jak i minimalistycznej i nowoczesnej. Jedną z największych ich zalet jest ich wyjątkowa wytrzymałość – z powodzeniem utrzymają nawet najcięższe materiały.

karnisz

Najbardziej uniwersalnymi kolorami, ze względu na beżową, neutralną barwę są stare złoto i mosiądz antyk. We wnętrzach nowoczesnych i rustykalnych doskonale sprawdzi się kolor inox. Pasuje on także do łazienek i kuchni, ponieważ świetnie pasuje do szkła, granitu i sprzętów AGD. Chcąc wyeksponować eleganckie brązy, w jasnych wnętrzach powinniśmy pokusić się o zakup karnisza w kolorze antracytu. Wnętrza minimalistyczne, które mają mnóstwo przeszkleń i prostych mebli postawmy na stal nierdzewną lub srebrny mat. Doskonale on podkreśli prostotę pomieszczenia i będzie współgrał z całością.

Drewnane karnisze produkowane są najczęściej z drzew takich jak buki, sosny czy brzozy. Często są one również malowane, dzięki czemu możemy dobrać odowiedni ich kolor tak, by pasował do podłóg, drzwi i mebli wnętrza. Taki rodzaj karniszy doskonale sprawdzi się w tradycyjnych wnętrzach a także pomieszczeniach urządzonych w rustykalnym stylu. Zamontowane na ścianie, dodadzą nam domowej, przytulnej i ciepłej atmosfery, a w pomieszczeniach o dużej powierzchni będą wyglądać lżej i subtelniej.

W dzisiejszych czasach najczęściej montujemy karnisze nad oknem, choć zdarzają się także montowane na suficie. Karnisze powinny znajdować się 10 centymetrów ponad ramą okienną w odległości od 10 do 15 centymetrów od ściany. Długość drążka owinna zostać tak dobrana, by firany lub zasłony można było rozsunąć poza powierzchnię okna. Pamiętajmy, że po zsunięciu firany okno musi móc się swobodnie otwierać. Ważną informacją jest to, by długość karnisza była większa od parapetu. Najlepiej by przekraczała długość wnęki okiennej o 15-25 centymetrów z każdej strony. Jeżeli nasz karnisz jest dłuższy niż 2,2 metra musimy zamontować dodatkowy wspornik w środku.

Ogromne znaczenie ma także średnica drążka – do lekkich, krótkich firan zawieszonych na małych oknach możemy wybrać 16-milimetrowy karnisz. To świetny wybór do kuchni, łazienki, czy przedpokoju. Ważne jednak, by w takim wypadku jego długość nie przekraczała 200 centymetrów. W pokojach dziennych, w których zazwyczaj mamy większe okna najlepszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest 19-minimetrowy karnisz. Salon urządzony w barokowym stylu świetnie dopełni karnisz o średnicy 25 milimetrów.

Wybór karnisza to trudne zadanie. Zastanawiając się nad drewnianym lub metalowym musimy brać pod uwagę nie tylko estetykę, ale również funkcjonalność. Zanim dokonamy zakupu, zastanówmy się dokładnie nad tym jaki typ karnisza sprawdzi się w naszym wnętrzu a także, który z nich będzie do niego najlepiej pasował. Po określeniu podstawowych parametrów pozostaje nam jedynie oddać się przyjemności wybierania koloru, zakończeń i tkanin które na nim zawisną.

Autor

Amadeusz Klan

opis autora