Architekt wnętrz – za co mu płacimy?

Skorzystanie z usług architekta wnętrz w wielu sytuacjach jest świetnym rozwiązaniem. Nie każdy z nas jest w stanie samodzielnie stworzyć swoje wymarzone wnętrze, a przecież coś takiego jest niezbędne, abyśmy mogli cieszyć się wygodą w życiu codziennym. Zanim jednak zdecydujemy się na taką współpracę warto dowiedzieć się nieco o tym, jak właściwie powinna ona wyglądać. Można podzielić ją na kilka etapów, a przy każdym z nich należy zwracać uwagę na inne rzeczy. Oczywiście, konkretne czynności architekta są mniej lub bardziej droższe, z czego również należy zdawać sobie sprawę. W ofertach takich panuje pewien standard który jasno mówi, jakie usługi wliczone są w cenę współpracy. Jeśli mamy nieco szersze wymagania, to być może będziemy musieli dodatkowo zapłacić.

Każda współpraca z architektem wnętrz powinna zacząć się od wstępnej rozmowy. Musimy wyjaśnić specjaliście, jakie są nasze wymagania i czego dokładnie oczekujemy od pomieszczeń, w których będziemy żyli. Trzeba oczywiście opisać również nasze możliwości – dobrze jest mieć z góry ustalony budżet, choć projektant sam przygotuje wstępną wycenę zrealizowania naszego zlecenia. Na takiej rozmowie wykonuje się zwykle bardzo ogólny, początkowy projekt. Nawet prosty rysunek, na którym ogólnie zaznaczy się rozmieszczenie elementów wyposażenia pomieszczenia będzie tu bardzo pomocny. Jest to moment, w którym wszystko może jeszcze ulec zmianom. Nie warto podejmować tu żadnych decyzji zbyt pochopnie – o wiele lepiej będzie na spokojnie przemyśleć cały projekt i zastanowić się, czy każdy jego element nam odpowiada. Efektem tego etapu współpracy jest przygotowanie ostatecznego wariantu, zatwierdzonego zarówno przez architekta, jak i klienta.

Następnie przystępuje się do sporządzenia projektu koncepcyjnego, opartego na ostatecznym wariancie. Projektant tworzy tu wizualizację gotowych pomieszczeń. Pomocne są również dodatkowe materiały, jak zdjęcia ze wcześniejszych realizacji tego typu. Klient otrzymuje dzięki temu obraz tego, jak dokładnie będzie prezentowało się wnętrze po zakończeniu prac. W tym momencie do projektu można wprowadzić jeszcze pewne zmiany. Klient może korygować rozstawienie ścianek działowych czy wysokość sufitów podwieszanych.

Projektant przygotowuje następnie rysunki techniczne, przeznaczone głównie dla wykonawców prac. Obejmuje on znacznie więcej technologicznych szczegółów, z których będą korzystały ekipy wykończeniowe tworzące nasze wnętrze. Na rysunku znajduje się między innymi rozmieszczenie ścianek działowych czy parametry sufitów podwieszanych. Rozmieszcza się na nim również instalacje elektryczne i gazowe, przebieg osi hydraulicznych, umiejscowienie grzejników czy dodatkowego wyposażenia, jak systemy wentylacji. Oprócz standardowego rysunku, dodatkowo płatna jest usługa przygotowania bardziej złożonego projektu. Jest to potrzebne w sytuacji, kiedy chcemy wprowadzić w pomieszczeniu poważniejsze zmiany, jak zmiana położenia gniazdek czy wdrożenie rozwiązań inteligentnego domu. Za takie prace odpowiadają zwykle inne ekipy które są w tym wyspecjalizowane, zatem przygotowanie dla nich osobnego projektu jest po prostu niezbędne.

Kolejny etap to przygotowanie projektu wykonawczego. Jest on bardzo szczegółowy i zawiera znacznie więcej informacji na temat konkretnych detali. To właśnie w projekcie wykonawczym wybiera się materiały budowlane oraz ustala, jaka ich ilość potrzebna będzie do zrealizowania prac. Projekt ten zawiera także szczegóły takie jak kolorystyka ścian, lista mebli i dodatkowych elementów wyposażenia czy wybór oraz umiejscowienie ozdób. Opisuje nawet takie elementy jak wzór płytek czy paneli podłogowych – jednym słowem wszystko, co potrzebne jest do stworzenia gotowego pomieszczenia.

Przed zatwierdzeniem projektu klient otrzymuje oczywiście dodatkowe wizualizacje pomieszczenia do wglądu. Jest to również moment, w którym projektant przedstawia wycenę realizacji zlecenia. Uwzględnia przy tym zakup wszystkich materiałów i mebli, a także koszt wykonania samych prac. Architekt wskazuje zwykle konkretną ekipę wykończeniową którą zna i jest w stanie zapewnić wysoką jakość usług. Nieco tańszą opcją jest zamówienie projektu wykonawczego bez dobranych mebli.

Opisane wyżej czynności architekta to te najbardziej podstawowe, które składają się zwykle na całość ceny za usługi takiego specjalisty. W większości przypadków klient może jednak zamówić również inne usługi, oczywiście za dodatkową dopłatą. Może to być na przykład nadzór nad dostawami materiałów budowlanych i wykończeniowych. Architekt pilnuje wówczas, aby zamówione materiały były zgodne z przygotowanym projektem, a w razie konieczności – akceptuje odpowiednie zamienniki. Taka pomoc znacznie ułatwia współpracę z dostawcami materiałów. Wielu architektów posiada u takich dostawców liczne kontakty, co gwarantuje wysoką jakość wykończenia wnętrza. Dodatkowo w cenę wlicza się zwykle przeprowadzenie dwóch nadzorów w czasie trwania prac. Jeśli zależy nam na tym, aby architekt częściej czuwał nad ich przebiegiem, możemy wykupić dodatkowe godziny. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane w prawidłowy sposób, to jest to cenna inwestycja. Warto zdecydować się na to zwłaszcza w sytuacji, gdy sami nie znamy się zbytnio na pracach wykończeniowych lub po prostu nie mamy czasu na samodzielne ich doglądanie.

Autor

Amadeusz Klan

opis autora