Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Kuchnia to serce całego domu. To tu powstają posiłki dla całej rodziny, toczą się najważniejsze rozmowy i wszyscy spotykają się przy wspólnym stole. Urządzając ją musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach, by spełniała ona swoje funkcje a jednocześnie cieszyła gospodarzy swoim pięknem i elegancją.

Dzisiejszy rynek oferuje całe mnóstwo projektów kuchni o najróżniejszych powierzchniach, od mikroskopijnych po ogromne metraże, w których można wstawić wszystko o czym tylko zamarzysz. Jeśli zaś jesteś mieszkańcem bloku, najczęściej metraż Twojej kuchni pozostawia wiele do życzenia. Bez obaw! Można fantastycznie go zaprojektować i stworzyć kuchnię marzeń w mniejszym wydaniu.

Urządzając serce domu musisz zaplanować ją zgodnie z własnymi potrzebami. Odpowiedni układ funkcjonalny to podstawa, który później będzie dla Ciebie ułatwieniem codziennych obowiązków. Warto zastosować w kuchni tak zwany trójkąt roboczy. Jest to rozmieszczenie najbardziej strategicznych sprzętów -  chłodziarka ,zlewozmywak , płyta grzewcza/piekarnik, które muszą tworzyć logiczny ciąg. Układ ten pozwoli nam na pracę bez marnowania czasu na zbędne ruchy i zapewni najwygodniejsze poruszanie się po kuchni w trakcie gotowania.

Musisz również bardzo dokładnie przemyśleć ilość przestrzeni roboczej, którą potrzebujesz i postarać się wkomponować ją w całość wyposażenia. Wiele osób zapomina całkowicie o zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia przestrzeni roboczej. To duży błąd, który mocno daje się we znaki tuż po przeprowadzeniu remontu. Często jest już za późno na zmiany bądź też nie ma już możliwości wkomponowania pewnego rodzaju oświetlenia, dlatego warto przemyśleć tą kwestię już przy projektowaniu. Oczywiście priorytetem powinno być również mądre wybranie sprzętów, które będą służyć Ci w codziennych obowiązkach.

Wiedza dotycząca tego jakie są Twoje oczekiwania od swojej kuchni i w jaki sposób planujesz z niej korzystać pozwoli Ci określić priorytety, którymi powinieneś się zająć i obszary, na których możesz oszczędzić metodą kompromisu. Przede wszystkich zastanów się czy lubisz eksperymentować w kuchni i jesteś typem osoby lubiącej gotować. Jeśli tak to z pewnością będziesz potrzebować dużo przestrzeni roboczej i dobrej jakości sprzętów AGD.

wyposażenie kuchni

Jeżeli masz ogromną rodzinę i po każdym posiłku pozostaje sterta naczyń do zmywania to może powinieneś pomyśleć o zmywarce XXL. Jeżeli natomiast często jadasz na mieście a w Twojej lodówce najczęściej można znaleźć światło i wodę mineralną nie musisz inwestować w drogie wyposażenie. Dzięki temu oszczędzisz pieniądze, które będziesz mógł wykorzystać na inne, ważniejsze dla Ciebie wydatki. To samo tyczy się materiałów, z których wykonane mają być meble – jeśli nie jesteś entuzjastą pieczenia i pichcenia w wolnych chwilach – może warto wybrać tańsze meble, które będą wykonane z mniej trwałych materiałów.

Bardzo ważne jest, by skonfrontować swoje marzenia i wizję idealnej kuchni z realiami finansowymi i lokalowymi jakimi dysponujesz. Niestety nie zawsze można zrealizować swoje marzenia o dużym stole w kuchni, która jest bardzo mała. Wstawienie dwudrzwiowej lodówki do pomieszczenia 1,5x2 m2 też jest marnowaniem miejsca, które mógłbyś przeznaczyć na coś znacznie bardziej funkcjonalnego. Najczęstszym ograniczeniem przy urządzaniu kuchni jest budżet, który bezkompromisowo wymusza na nas ostrożność przy wyposażaniu pomieszczenia. Jeśli więc finanse przeznaczone na ten cel są ograniczone pamiętaj, by nie oszczędzać na kwestiach, które będą dla Ciebie priorytetem w przyszłości. Jeśli dużo gotujesz to zdecydowanie powinieneś zainwestować w dobrej jakości blat, wyposażenie szafek w różne systemy wspomagania, dzięki którym otworzysz szafkę za pomocą kolana a zamkniesz delikatnie ją popychając. Jeżeli natomiast w kuchni pojawiasz się raz dziennie, by zrobić kawę i zjeść szybkie śniadanie – zainwestuj w piękne fronty i oświetlenie. Kupując szafki wyposażone w zwykłe półki, zawiasy i tańsze sprzęty AGD zaoszczędzisz trochę pieniędzy.

Urządzając kuchnię nie zapomnij zadbać o przestrzeń między szafkami. To ona potrafi nadać stylu i elegancji całemu pomieszczeniu. Rynek oferuje wiele rozwiązań. Jednym z najbardziej popularnych są płytki ścienne, które najlepiej kamuflują zabrudzenia i są najłatwiejsze w czyszczeniu. Jeżeli nie jesteś entuzjastą tego rozwiązania masz duży wybór – możesz użyć szkła zwykłego i hartowanego, lakierowanego i laminowanego. W ofertach sklepów znajdują się również płyty meblowe laminowane a także plamoodporne farby, które wystarczy przetrzeć.

Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu, które wbrew pozorom znacznie wpływa na komfort przygotowywania posiłków. Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem jest zamontowanie źródła światła jedynie na suficie. Zadbaj o oświetlenie przestrzeni roboczej, ponieważ to tam najczęściej będziesz przebywał. Tu znowu producenci wychodząc klientom naprzeciw proponując tańsze i droższe rozwiązania, które lepiej i gorzej prezentują się w kuchni. Możemy wybierać wśród świetlówek, oświetlenia Led bądź halogenowego. Użyteczne może okazać się również podświetlenie wnętrza ciemnych szafek lub szuflad, co pozwoli na szybsze znajdowanie niezbędnych produktów. Dobrze wkomponowane światło będzie doskonałym wykończeniem Twojej nowej, funkcjonalnej kuchni.

Urządzanie kuchni to nie lada wyzwanie, ale jeśli wszystko zostanie dobrze przemyślane będziesz mógł cieszyć się komfortem i wygodą codziennego użytkowania. Dzięki określeniu swoich priorytetów i wymagań będziesz mógł zaoszczędzić pieniądze na rzeczach dla Ciebie zbędnych i przeznaczyć je na te aspekty, które są dla Ciebie najważniejsze. Kuchnia skrojona na Twoją miarę da Ci satysfakcję i radość na wiele lat, dlatego warto zabrać się do tego bardzo skrupulatnie.

Autor

Amadeusz Klan

opis autora