Praca nad wnętrzami - jak zabrać się do projektowania wnętrz?

 

Wiele osób zastanawia się jak może wyglądać praca nad wnętrzem i jak zaprojektować wnętrze swojego domu. Biuro projektowe Vinterior wie jak do tego podchodzić: Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że to jest to ściśle związane z rodzajem wnętrza, nad którym będzie się pracować. Inaczej będzie, gdy chodzi o wnętrze komercyjne - inaczej w przypadku wnętrza prywatnego. Realizowanie wnętrz dworca będzie inaczej wyglądało niż projektowanie kościoła. Tak samo inaczej pracuje się nad mieszkaniem a inaczej nad domem jednorodzinnym. Jeśli chodzi o wnętrze prywatne pracuje się nad nim w kilku etapach: układ funkcjonalny, projekt koncepcyjny oraz projekt wykonawczy. Jak to będzie w szczegółach wyglądało?

I ETAP – UKŁADY FUNKCJONALNE

To pierwsza część prac, w ramach której pracuje się nad rzutami i proponuje się rozstaw poszczególnych elementów wyposażenia. Opracowanie rzutów to kwestia związana z ergonomią. Chodzi o to, by stworzyć idealną, funkcjonalną przestrzeń dla tych, którzy będą z niej korzystać. Projekt zawsze ma charakter indywidualny, niepowtarzalny. Znajdują się tam również opcje do zastosowania w przypadku sufitów oraz podłóg.

II ETAP – PROJEKT KONCEPCYJNY

Projekt koncepcyjny będzie zakładał tworzenie rozwiązań w zależności od potrzeb inwestora. Wprowadza się więc indywidualne aspekty stylistyczne czy funkcjonalne. Rozwiązania, które będą do zastosowania są oparte o układy funkcjonalne oraz działania związane z inwentaryzacjami. Wprowadza się autorskie pomysły, opcje, które mają sprawić, że wnętrze stanie się interesujące. Poprzez projekt koncepcyjny inwestor będzie w stanie w jakieś mierze wczuć się w to wnętrze, które dla niego będzie realizowane. Wykaz przygotowany w ramach projektu będzie zawierać wszystkie informacje związane z propozycjami jak można stosować rozwiązania przy wykończeniu ścian. Dzięki temu jeszcze szybciej wyobrazić sobie można projektowaną przestrzeń. Jest to bardzo ważny element w całym procesie projektowania ponieważ właśnie dzięki temu mamy kompleksową informację o tym jak wszystko powinno wyglądać. W ten sposób będzie odpowiedni moment na ewentualne wprowadzenie różnorakich zmian, co dobrze się sprawdzi od strony praktycznej. Inwestor będzie mógł łatwiej podjąć decyzję, co ewentualnie powinno być zmieniane.

III ETAP – PROJEKT WYKONAWCZY

DOKUMENTACJA TECHNICZNA

W momencie, gdy mamy już przygotowane na miarę, indywidualne rozwiązania przeprowadza się również wykonawcami stosowne rozmowy, co dalej pozwala nam stworzyć projekt wykonawczy. W tym projekcie każdy aspekt projektu będzie opisany w taki sposób, by potem jego wykonanie było znaczenie łatwiejsze. Projekt wykonawczy składać się będzie z dwóch części, które są przedstawione w formie drukowanej razem z opisaną Polską Normą. Pierwsza cześć to projekty branżowe, które powiązać będzie można między innymi z pracami budowlanymi. Kolejna część przygotowywanego projektu to również elementy opisujące wyposażenie wnętrza. Projekt wykonawczy ma między innymi pełny opis z wymiarami, który będzie odpowiadał zasadom jakie wiążą się z rysunkami technicznymi. Muszą być tam między innymi takie elementy wypisane jak: projekt wyburzeń, projekty ścian, projekt otworów, projekt rozkładu punktów świetlnych, projekt usytuowania gniazdek, projekt usytuowania punktów hydraulicznych, projekt posadzek, projekt sufitów podwieszonych, projekt wykończenia zabudowy niestolarskiej, projekty stolarki, projekty sza oraz wszelkie indywidualnie przygotowywane autorskie pomysły.

KOSZTORYS INWESTORSKI

Ostatnia sprawa, która musi być brana pod uwagę to również kosztorys inwestorski, w ramach którego dostajemy tabelę zawierającą spis każdego z elementów wnętrza. Każdy jest indeksowany, potem łatwiej odnaleźć się w projekcie branżowym. Dokonywane jest również przeliczenie ilościowe, które potem ułatwi przeprowadzenie wyceny a także zamówienie odpowiedniej ilości danych produktów. Kosztorys to rozwiązanie, które pozwala kontrolować zamówienia oraz wydatki jakie trzeba ponosić.

Autor

Amadeusz Klan

opis autora